Friday Finale to Determine Kaplan Champs Glory

Friday Finale to Determine Kaplan Champs Glory

Central Gauteng closed their leaderboard position on day 4 of the Kaplan Inter-Provincial Championship in East London to a slim two points after beating Eastern Province 19-5, with match wins courtesy Emma Beddoes, Diana Argyle, Adel Wier and Catherine Blake giving the Gauteng team a chance at national honours in the leaders fixture on Friday.

Western Province arguably had the tougher assignment on Thursday, with Tenille van der Merwe, Milnay Louw and Sacha West recording wins to give them a 16-6 win over a talented Northerns outfit, and marginal favourites status ahead of the big Friday finale.

 

Results from Day 3 of the Kaplan Interprovincial Squash Championships, at East London on Thursday 14th July, 2011:

 

A Section:

Western Province 16 Northerns 6:

Tenille van der Merwe bt Cheyna Tucker 11-4 11-4 11-3
Milnay Louw bt Senade Haupt 11-5 11-5 11-4
Karen Blom lost to Cara Fourie 7-11 11-9 7-11 12-10 7-11
Sacha West bt Sonica Fritz 11-8 12-10 12-10
Alexandra Fuller lost to Robyn Baptiste 9-11 7-11 9-11

 

Central Gauteng A 19 Eastern Province A 5:

Emma Beddoes bt Lizelle Goosen 11-8 11-0 11-2
Diana Argyle bt Anlen Murray 11-6 11-9 11-1
Adel Weir Nunan bt Elani Landman 11-7 14-12 7-11 12-14 12-10
Catherine Blake bt Lume Landman 11-7 11-1 11-9
Sharon le Roux lost to Alison Oshry 7-11 12-10 11-4 7-11 10-12

 

A Section Penultimate Log:

Western Province 56
Central Gauteng 54
Northerns 33
Eastern Province 24
Easterns 21

 

B Section: Positions 1-4:

Western Province B 16 Border A 6:

Zoe Durbach lost to Janet Byrnes 13-11 8-11 4-11 6-11
Danielle van Niekerk lost to Geraldine Morcom 11-6 3-11 8-11 2-11
Chanel Erasmus bt Maryke Coetzee 11-6 11-7 11-5
Ria Kennerley bt Alana Changfoot 11-8 11-5 11-7
Jeanae Dumas bt Alison Andrews 11-7 11-8 12-10

 

SACD A 17 Midlands 5:

Christine Ferreira lost to Maxine Windelberg 7-11 11-13 7-11
Carin Pretorius bt Taryn Harborth 13-11 11-6 11-3
Janita de Villiers bt Shannon van der Merwe 9-11 15-13 11-0 11-4
Janice Harmse bt Keryn Potgieter 14-12 11-7 11-5
Janice Harmse bt Kerryn Potgieter 14-12 11-7 11-5
Leandri Sieberhagen bt Emily Mennie 9-11 11-5 11-7 11-7

 

B Section: Positions 5-8:

Central Gauteng B 15 Eastern Province C 8:

Alushca Botha bt Lisa O’Grady 9-11 11-3 11-9 11-5
Laura Buck bt Michelle Roos 11-8 7-11 11-6 11-7
Nono Sekhoto bt Caroline Rose 11-5 11-6 11-6
Lynn Oliphant lost to Caroline Forbes 8-11 8-11 7-11
Raquel le Roux lost to Kathy Hoy 4-11 12-10 5-11 5-11

 

KwaZulu-Natal A 19 Eastern Province B 6:

Samantha Herbert bt Sarah O’Grady 11-4 7-11 11-4 11-4
Ann Chalmers bt Kate Pearson 11-5 12-10 9-11 7-11 11-6
Kim Stewart bt Gillian McGregor 11-6 11-8 11-9
Katy Moore lost to Dione Johnson 8-11 11-2 7-11 11-6 11-13
Nicole Rencken bt Aimee Brenner 12-10 12-10 11-9

 

B Section: Positions 9-11:

Free State A 20 Easterns B 2:

Hesmine du Plessis bt Ceane Cole-Niven 11-5 11-7 11-8
Candice Richter bt Mikaila Westmoreland 11-13 12-10 11-5 11-9
Mariska Brits bt Kerryn Lachenicht 11-8 11-5 11-6
Denice Price bt Claire Dodd 11-4 11-13 11-6 13-11
Juanelia Nel bt Jacinta Sequeira 11-2 11-9 11-8

 

Fixtures: Friday 15th July:

Cambridge: 8h30: A Section:

Central Gauteng vs Western Province
Northerns vs Easterns

 

Old Selbornians: 13h00: B Section:
Western Province B vs SACD A
Border A vs Midlands A
Central Gauteng B vs KwaZulu-Natal A

 

Beacon Bay: 13h00: B Section:
Eastern Province C vs Eastern Province B
Free State A vs Northerns B 
 
By |2014-01-15T11:49:18+00:00July 15th, 2011|Newsroom, Squash|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.