Central Gauteng, Easterns Record Kaplan Kudos on Day 2

Central Gauteng, Easterns Record Kaplan Kudos on Day 2

Central Gauteng and Easterns registered comfortable wins over Northerns and Eastern Province, respectively, in the Women’s A Section on Day 2 of the Kaplan Interprovincial Squash Championships, at East London on Tuesday, after Western Province opened the tournament with a runaway win over Easterns on Monday.

Wins by Emma Beddoes, Diana Argyle and Adel Weir Nunan saw Central Gauteng through, while Lauren Siddall, Angie Clifton-Parks and Michelle Kohne did the good work for Easterns after the team’s Day 1 woes.

Border A recorded the most striking team performance of the day in the B Section, with Janet Byrnes, Geraldine Morcom, Maryke Coetzee, Bianca Brown and Caryn Sirgel each winning their encounter for an emphatic 20:0 clean sheet.

 

Results from A Section on Day 2 of the Kaplan Interprovincial Squash Championships, at East London on Tuesday 12 July, 2011:

 

Central Gauteng A 15 Northerns A 9:

Emma Beddoes bt Cheyna Tucker 11-2 11-2 11-4
Diana Argyle bt Senade Haupt 11-4 7-11 15-13 11-4
Adel Weir Nunan bt Cara Forurie 8-11 9-11 11-4 11-8 11-9
Nicola Helwick lost to Sonica Fritz 3-11 6-11 11-2 11-13
Sharon le Roux lost to Robyn Baptiste 3-11 14-16 9-11

 

Easterns 16 Eastern Province A 9:

Lauren Siddall bt Lizelle Goosen 11-7 11-5 11-4
Angie Clifton-Parks bt Anlen Murray 5-11 11-6 11-6 5-11 11-4
Lindy Riphagen lost to Elani Landman 11-7 7-11 11-7 6-11 1-11
Samantha Kleynhans lost to Lume Landman 3-11 3-11 5-11
Michelle Kohne bt Alison Oshry 11-4 11-6 7-11 11-9

 

B Section:

SACD A 20 Eastern Province C 1:

Christine Ferreira bt Lisa O’Grady 9-11 11-4 11-3 11-5
Carin Pretorius bt Michelle Roos 11-8 11-9 12-10
Janita du Plessis bt Caroline Rose 12-10 11-2 11-6
Janice Harmse bt Camilla Forbes 14-12 11-7 11-7
Leandri Sieberhagen bt Kathy Hoy 11-4 12-10 11-9

 

Midlands A 19 Northerns B 8:

Maxine Windelberg bt Gina Gerber 11-1 11-5 8-11 11-2
Taryn Harborth bt Menanto Stoltz 11-7 9-11 11-7 8-11 12-10
Shannon van der Merwe lost to Ashleigh Ditchfield 5-11 14-16 16-14 11-9 8-11
Keryn Potgieter bt Helen Walsh 3-11 11-6 11-7 6-11 11-8
Emily Mennie bt Christine Delmar 11-8 11-8 11-8

 

Western Province B 20 Free State A 2:

Zoe Durbach bt Hermine du Plessis 12-10 5-11 11-4 11-4
Danielle van Niekerk bt Candice Richter 11-4 8-11 11-5 11-2
Chanel Erasmus bt Mariska Brits 11-6 11-9 11-2
Ria Kennerley bt Denice Price 11-7 11-3 11-5
Melissa Bosenberg bt Juanelia Nel 11-8 11-0 11-8

 

Border A 20 Easterns B 0:

Janet Byrnes bt Ceane Cole-Niven 11-3 11-5 11-4
Geraldine Morcom bt Mikaila Westmoreland 11-4 11-3 11-5
Maryke Coetzee bt Kerryn Lachenicht 11-6 11-9 11-8
Bianca Brown bt Marietjie Nortjie 11-5 11-2 11-6
Caryn Sirgel bt Jacinta Sequeira 11-5 11-9 12-10

 

Central Gauteng B 14 Eastern Province 9:

Sarah O’Grady lost to Alushca Botha 7-11 11-5 8-11 11-8 5-11
Kate Pearson lost to Laura Buck 4-11 10-12 5-11
Gillian McGregor lost to Bongi Serote 5-11 10-12 11-7 7-11
Dione Johnson bt Nono Sekhoto 11-5 11-7 11-9
Aimee Brenner bt Lyn Oliphant 11-8 11-7 11-7

 

Northerns B 20 Easterns B 3:

Gina Gerber bt Ceane Cole-Niven 11-5 8-11 11-7 11-5
Menanto Stoltz bt Mikaila Westmoreland 11-7 14-12 11-8
Ashleigh Ditchfield bt Kerryn Lachenicht 11-5 6-11 11-5 5-11 11-6
Christine Delmar bt Claire Dodd 11-4 11-8 11-3
Melissa Oettle bt Jacinta Sequeira 11-2 11-7 14-12

 

Midlands A 18 Central Gauteng B 5:

Maxine Windelberg lost to Alushca Botha 8-11 12-14 11-6 9-11
Taryn Harborth bt Laura Buck 9-11 11-6 13-11 11-4
Shannon van der Merwe bt Nono Sekoto 11-7 17-15 12-10
Kerryn Potgieter bt Lynn Oliphant 11-4 11-2 11-6
Emily Mennie bt Raquel le Roux 11-8 9-11 13-11 11-7

 

Border A 14 Eastern Province B 11:

Janet Byrnes bt Sarah O’Grady 11-8 11-9 9-11 11-5
Maryke Coetser lost to Kate Pearson 8-11 7-11 10-12
Alana Changfoot bt Gillian McGregor 9-11 11-5 5-11 11-8 11-4
Alison Andrews lost Dione Johnson 2-11 9-11 7-11
Bianca Brown bt Aimee Brenner 9-11 11-6 6-11 11-9 11-9

 

SACD A 18 KwaZulu-Natal A 9:

Christine Ferreira lost to Samantha Herbert 11-6 5-11 4-11 10-12
Carin Pretorius bt Ann Chalmers 9-11 7-11 11-8 11-6 11-6
Janita de Villiers bt Kim Stewart 11-9 11-8 10-12 11-4
Janice Harmse bt Katy Moore 11-6 7-11 11-9 15-13
Leandri Sieberhagen bt Nicole Rencken 10-12 11-4 8-11 11-4 11-7

 

Western Province B 20 Eastern Province C 3:

Zoe Durbach bt Lisa O’Grady 11-0 11-3 11-7
Danielle van Niekerk bt Michelle Roos 11-8 12-10 9-11 11-5
Chanel Erasmus bt Caroline Rose 11-5 11-9 11-9
Ria Kennerley bt Camilla Forbes 12-14 10-12 11-8 11-5 11-6
Jeannae Dumas bt Kathy Hoy 11-6 11-7 11-2
 
 
By |2016-12-12T08:24:10+00:00July 13th, 2011|Squash|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.