Youth and Junior T&F Champs

by | Apr 18, 2007

Results for the Youth and Junior Track and Field Championships, held at Pilditch Pretoria on 14 April 2007.

Please note: Only top 3 places reflected.

For full results (including heat and semi-final results), please visit the Athletics SA website.

Final Women Youth 100m (-0.8)
1. Alyssa Connley (11.94)
2. Bevan Smith (11.95)
3. Celeste Rietels (12.12)

Final Women Youth 3000m
1. Maxine Heine-Wacker (10:05.84)
2. Bomvana Lusanda (10:07.66)
3. Selina Mofokeng (10:11.25) ;

Final Women Youth 100m Hurdles (+1.4)
1. Marli Spies (13.96)
2. Ansulet Potgieter (14.20)
3. Doyna O’Reilly (14.20)

Final Women Youth Longjump (+0.3)
1. Celeste Rietels (5.85)
2. Nicholeen McLaren (5.80)
3. Danielle Fourie (5.67)

Final Women Youth Shotput
1. Elzaan Mostert (13.16)
2. Lindie Liebenburg (12.25)
3. Nanke Supra (11.94)

Final Women Youth Hammer
1. Marizette Badenhorst (47.40)
2. Nadia Botha (44.63)
3. Anneke Louw (41.45)

Final Women Youth Javelin
1. Tazman Brits (51.70)
2. Leanka Steyn (48.64)
3. Rencia Fourie (46.40)

Final Women Youth 4x100m Relay
1. Central Gauteng Athletics Relay Team (47.50)
2. Western Province Relay Team (48.92)
3. Eastern Province Relay Team (49.51)
 
Final Women Youth 5km Walk (Track)
1. Corli Swart (28:02.24)
2. Inge Kotze (28:05.81)
3. Suzanne Liebenberg (28:12.51)

Final Women Junior 100m (-0.2)
1. Constance Mkenku (11.54)
2. Christy Coetzee (12.03)
3. Lorinda van Loggerenberg (12.28)

Final Women Junior 400m

1. Eugienie Wicksell (55.42)
2. Monique Maree (56.08)
3. Karyn Dreyer (56.40)

Final Women Junior 3000m
1. Noria Sibande (10:12.01)
2. Jane Tuge (10:17.84)
3. Tshitshaamba Ravhandalala (10:45.78)

Final Women Junior 5000m
1. Praxedis Dim (17:39.24)
2. Portia Ngwenya (17:49.13)
3. Kenilwe Molefe (19:00.95)

Final Women Junior 100m Hurdles (+0.7)
1. Claudia Viljoen (13.79)
2. Wenda Theron (13.88)
3. Elminette Beckman(14.13)

Final Women Junior Highjump
1. Marcoleen Pretorius (1.83)
2. Tertia Stander (1.75)
3. Janette Siebert (1.65)

Final Women Junior Polevault
1. Leanne Viviers (3.60)
2. Talitha Lombaard (3.20)
3. Yolandi Stemmet (3.00

Final Women Junior Longjump (+0.1)
1. Christy Coetzee (6.11)
2. Bianca Erasmus (5.76)
3. Marni Stevens (5.69)

Final Women Junior Discus
1. Simone du Toit (48.34)
2. Henriette Loggerenberg (43.04)
3. Jo-Anne Heydenreich (41.51)

Final Women Junior Hammer
1. Jolene van Zyl (40.38)
2. Nadia Barnardo (38.84)
3. Carin van Aardt (38.70)

Final Women Junior Javelin
1. Gerlize de Klerk (52.22)
2. Karin Furstenburg (43.86)
3. Elana Labuschagne (43.80)

Final Women Junior 4x100m Relay
1. Gauteng North – A Relay Team (47.86)
2. Central Gauteng Athletics Relay Team (48.69)
3. Athletics Free State Relay Team (48.84)

Final Women Junior 4x400m Relay
1. Gauteng North – A Relay Team (3:57.54)
2. Central North West Relay Team (3:59.44)
3. Athletics Free State Relay Team (4:07.57)

Final Women Junior 10km Walk (Track)
1.Michelle Hopkins (0:57:06.65)
2. Jo-Ann Williams (1:01:08.33)
3. Karla de Klerk (1:04:10.16) 

Share this article:

About the Author:

<a href="https://gsport.co.za/members/gsport_newsroom/" target="_self">gsport Newsroom</a>

gsport Newsroom

Launched in 2006, gsport exists to enhance the commercial prospects of our women athletes, and other women in sport, by telling the inspiring story of SA women in sport. Thank you for your contribution!

0 Comments

Submit a Comment

Recent Posts

Recent Comments

Categories

Related Posts